Filtrasyon

air-filter

Hava Filtrasyonu

Motorlar günümüzde; az yakıtla çok güç üreten, düşük emisyon değerlerinde, gürültüsüz ve motorun korunması halinde daha uzun ömürlü olması istenerek tasarlanıp üretilmektedirler. Motorlar; uzun ömürde verimli güç üretebilmek için, yüksek miktarda kuru ve temiz havaya ihtiyaç duyarlar. Havada; toz, kurum, polen, su tanecikleri vs. bulunduğundan dolayı, motorun iyi bir hava filtrasyonuna ihtiyacı vardır. Kaliteli bir hava filtrasyonu yapılmadığı taktirde yakıt sarfiyatı %30 artar. Motor parçalarının yıpranıp arıza yapması için BG başına 1Gr toz yeterlidir

oil-filter

Yağ Filtrasyonu

Motorlar günümüzde; az yakıt tüketiminde çok performans üretmek üzere tasarlanmıştır. Yağlama ve filtrasyon, motorun; çalışması, performansı ve korunmasında direk etkilidir. Uygun kalite yağ kullanıldığı halde, kaliteli bir yağ filtrasyonu yapılmaması durumunda yağdaki kirlilik artarak; yağın yoğunluğu artar, dar kanallarda dolaşımı zorlanır hatta tıkar, ısı artar, temizleme özelliği kirletici özelliğe dönüşür, aşınma artar ve motor parçaları kısa sürede eskiyerek ömrünü erken tamamlar, çekiş düşer, motor aynı zamanda yağ yakmaya başlar, egzoz sürüm değerleri artar.

fuel

Yakıt Filtrasyonu

Motorlar günümüzde; işlevini yitirmemiş bir yakıt sitemi ve temiz yakıtla, az yakıt tüketiminde çok performans üretmek üzere tasarlanmıştır. Motorun problemsiz çalışması için temel gereksinim, sağlıklı bir yakıt sitemi ve temiz yakıttır. Yakıt sisteminin sağlıkla çalışabilmesi ve motorun az yakıtla çok güç üretebiliyor olması için, birincil olarak sistemde dolaşan yakıtın temiz olması gerekmektedir. Kullanılan yakıtların %50’ si ISO 4406 18/16/13 ( 2500 partikül /1ml / 4µm© ) yakıt temizlik standardını karşılamamaktadır.

air-filter (1)

Kabin Hava Filtrasyonu

Araçların çalıştıkları ortamdaki havada toz, kurum, polen, su tanecikleri, zehirli gazlar, bakteri vs. bulunduğundan dolayı, araç dışından araç içerisine giren havanın, fonksiyonel bir filtrasyona ihtiyacı vardır. Araçlardaki kapalı devre havalandırma sistemi, klima & kalorifer sayesinde olmaktadır. Kapalı devre sistemde kaliteli filtrasyon yapılmaz ise dışarıdan araç içerisine, insan sağlığını direk etkileyecek miktarda toz, zehirli gaz, bakteri girer ve gerek nefes yolu ile akciğerlere gerekse göz içerisine girerek insan sağlığını önemli derecede tehdit eder.